maargarinn.jpgLegutóbb Szalánkon dr. Litsek Ákos megdöbbentő előadást tartott a helyes táplálkozással kapcsolatban, ezen belül is a margarinokról. Az elhangzottak annyira új és más megvilágításba helyezik a témát, hogy úgy gondoltuk, érdemes egy cikkben is felhívni ezekre az ismeretekre afigyelmet. A folytatásban erről olvashatnak.

A szívbarát margarinról?!

A koleszterinnel kapcsolatos általános tévismeretet a margarin gyárosok használták ki hatalmas piacok megteremtésére azzal, hogy a margarin sokkal egészségesebb, mint a vaj, mert az nem tartalmaz koleszterint.

Elöször is, a koleszterin nem egy ártalmas anyag, hanem az anyagcsere egyik pillére, amely nélkül emberi élet nem létezhet.

Másodszor, az ételben előforduló koleszterin nem tud a vérkeringésbe belekerülni, mert azt kizárólag a máj szabályozza. A máj a vérkoleszterint az ártalmas anyagok leküzdésére emeli fel, amikor azok a szervezetbe bekerülnek.

Az irónia ott van, hogy jóllehet a margarin nem tartalmaz koleszterint, de ha ez a szervezetbe kerül, a máj védekezésképen fel fogja emelni a vér koleszterin tartalmát, mivel a margarin egy ártalmas vegyi anyag.

 

 

Ahhoz, hogy a margarin mibenlétével tisztába kerüljünk, szükséges annak az előállításával is megismerkedni.
A margarint a legolcsóbb olajból állítják elő, abból a szappanfőzéshez hasonlóan mindent kilúgoznak. Hátra marad egy természetellenes anyag, mely már elveszítette az elektromos töltését és Transfetti Acid néven ismert.
Hogy megsűrűsödjön és ne tudjon megromlani, félig hidrogénezik, majd különböző vegyi ízesítők és színesítők hozzáadásával a vajhoz hasonlóvá teszik. Így készül a margarin, ami végül is egy élelmiszernek álcázott vegyi termék.

A margarin négy féleképpen árt a szervezetnek:

1.) Ahol az elektromos töltés nélküli margarin a szervezetbe kerül, ott leállítja az anyagcserét, és pangást okoz, így a legkülönbözőbb szervi problémák állhatnak elő. Ekkor a máj védekezés képen felemeli a vér koleszterin tartalmát, hogy azzal a margarin káros hatását csökkentse.

2.) Mivel a margarinnak nincs elektromos töltése, ha a koszorúérbe kerül, az érfal visszalöki, mivel nem tudja felismerni és a margarin ott helyben, le fog rakódni.

 

 

3.) A margarin felborítja a superhormonok egyensúlyát, ennek következtében a Prostaglandin 2 és a Thromboxan 2 kerülnek túlsúlyba. Az előbbi érszűkületet, a másik pedig vércsomósodást fog előidézni, ami előrehaladott érelmeszesedés esetén szívinfarktust okozhat. A margarin tehát nem annyira szívbarát, mint ahogy azt hirdetik.
Sőt, kimondottan káros és veszélyes!

 

4.) Végül még a margarin kémiai rákokozó is lehet, ha az immunrendszer le van gyengülve 70 % alá.

Ezt Joanna Budwig Nobel díjas német biokémikus fedezte fel a múlt század végén.

Meglehetősen ironikus, hogy a margarint azzal hirdetik, hogy nem tartalmaz koleszterint, aminek még akkor sem lenne jelentősége, ha azzal a margarin telítve lenne. A máj viszont védekezésképen fel fogja emelni a vér koleszterin tartalmát, hogy a margarin káros hatásai ellen védekezzen. Ha valaki a konyhában letenne a földre egy kis margarint, ahol egerek vannak, csodálkozva fogja tapasztalni, hogy azok nem nyúlnak hozzá, mert úgy érzékelik, hogy az nem étel.

 

 

Felejtsük hát el a margarint - még ha az olcsóbb is, mint a vaj - és fogyasszuk az egészségre kevésbé ártalmas vajat.
Ezzel tartozunk az egészségüknek.

Dr. Litsek Ákos

 

 

 

Az objektív tájékoztatás megkívánja, hogy felvívjuk a figyelmedet az UNILEVER Kft 2008. január 15-én ezzel a témával kapcsolatban kiadott sajtóközleményére is.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tuzok.blog.hu/api/trackback/id/tr95635779

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása